„Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I
Kmiciców odwiedza Charłamp, który przekazuje im tragiczną wiadomość o śmierci narzeczonej Wołodyjowskiego, Anusi. Andrzej od razu podejmuje decyzję o wyjeździe do swojego przyjaciela, by być przy nim w tych trudnych dniach.

II
Po drodze do Wołodyjowskiego Kmicic wstępuje do swoich przyjaciół Skrzetuskich. Po przekazaniu im smutnej wiadomości o śmierci Anusi zostaje odprawiony przez Zagłobę z powrotem do domu. Staruszek podejmuje się samotnej podróży do Michała do Częstochowy.

III
Prymas wyznacza termin konwokacji. Z okazji tego doniosłego wydarzenia w historii państwa, do Warszawy zjeżdżają się posłowie, zajmując wszystkie wolne miejsca w zajazdach w stolicy.
Zagłoba bezskutecznie poszukuje noclegu, aż w końcu spotyka dwór Bogusława Radziwiłła i zostaje zaproszony przez Ketlinga do jego domu. Gdy młody bohater dowiaduje się o tragedii Wołodyjowskiego, przeżywa szok i chce jak najszybciej wspomóc cierpiącego Michała.

IV
Po otwarcie sejmu konwokacyjnego Ketlingowi i Zagłobie udaje się wyrugować Bogusława Radziwiłła. Dochodzi do spotkania u hetmana Sobieskiego, na którym Zagłoba dowiaduje się, że Michał wstąpił do klasztoru Kamedułów.

V
Zagłoba wymyśla spisek mający na celu przywrócenie Michała do życia. Po przyjeździe do zakonu oszukuje Wołodyjowskiego, że jego umierający przyjaciel Ketling wzywa go do siebie. Gdy tytułowy bohater dociera na miejsce, dowiaduje się prawdy. W końcu Michał ulega namowom przyjaciół i obiecuje walczyć przy hetmanie w jego imieniu.

VI
Ketling wyjeżdża do wuja i pozostawia Zagłobę z Michałem na swoim dworze. Po kilku dniach przybywają tam nowi goście: siostra Wołodyjowskiego z dwiema pannami, Krzysią i Baśką. Michał od pierwszego wejrzenia jest pod urokiem czarnowłosej Krzysi.

VII
Szczera przyjaźń łączy Zagłobę i Baśkę, którą zaczyna interesować Michał. Dzięki swojemu zawadiackiemu urokowi udaje się jej wymusić na Wołodyjowskim lekcje władania szablą. Pewnego dnia po Michała przyjeżdża Nowowiejski – Wołodyjowski jest wzywany przez hetmana. Przed wyjazdem na dobre rozkwita miłość małego żołnierza i Krzysi oraz rodzi się uczucie Nowowiejskiego do Baśki.

VIII

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Szczegółowy plan wydarzeń „Pana Wołodyjowskiego”
2  Charakterystyka Azji Tuhaj–bejowicza
3  Motyw bitwy w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze
artykuł / utwór: „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: