Motyw podróży w „Panu Wołodyjowskim”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw podróży jest jednym z wiodących w powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Widać go chociażby w podróży Zagłoby do Częstochowy w celu pocieszenia Michała po śmierci jego narzeczonej czy w podróży Azji, Baśki i Ewki do Raszkowa.

W pierwszym przypadku dzięki drodze Zagłoby w kierunku Warszawy Sienkiewicz wplótł informacje historyczne, między innymi o zrzeczeniu się króla Jana Kazimierza panowania (który według narratora był dobrym politykiem, lecz wycierpiał dużo od nieprzyjaciela oraz od narodu, który ofiarował mu niewdzięczność zamiast pomocy), o wyznaczeniu terminu konwokacji przez księdza prymasa Prażmowskiego na 5. listopada, o rozpoczęciu partyjnego współzawodnictwa.

Razem z Zagłobą czytelnik poszukuje noclegów (wszystkie były zajęte ze względu na zbliżającą się konwokację), dowiaduje się o szacunku, jakim obdarzany był tak zasłużony wojenny bohater, jak Zagłoba (młodsi całowali poły jego żupana, ściągali beczułki z winem i świętowali) czy o długości podróży z Łukowa do Częstochowy (ponad miesiąc!).

Podróż Zagłoby dostarcza nam także swoistego przekroju mieszkańców ówczesnej Rzeczypospolitej, informuje o atmosferze przedkonwokacyjnej (zjeżdżali na nią najbogatsi, były pozłacane karety, wozy z kredensami, służba cudzoziemska).

Z kolei wątek podróży do Raszkowa, w którym główne role grają Azja, Basia i Ewka, odsłania czarne oblicze Tuhaj-bejowego syna. Aby zwiększyć swoje szanse na uprowadzenie ukochanej, pozbył się wojsk z Mohilowa, Jampola i Raszkowa.

Podróż była bardzo ciężka. Odział Czeremisów jechał w przedzie torując drogę i uprzedzając wszystkich dowódców o przyjeździe komendantowej (aby szykowali nocleg). Za nimi szedł oddział Lipków, za którymi sunęły sanie z Baśką i Ewką i drugie z ich rzeczami. Na końcu kroczył oddział zamykający pochód.

Wszyscy szli przez zaspy, sosnowe bory, przez puszczę rozciągającą się wzdłuż Dniestrowego brzegu, przez przepaście, jary, śniegi.

Dzięki temu motywowi czytelnik „podziwia” egzotyczne pejzaże (jar, na dnie którego leżał Mohilów), „oddycha” suchym powietrzem, „słyszy” konie parskające i wyrzucające kłęby pary z pysków czy śpiewających Lipków.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Motyw porwania w „Panu Wołodyjowskim”
2  Motyw burzy w „Panu Wołodyjowskim”
3  Charakterystyka Azji Tuhaj–bejowiczaKomentarze
artykuł / utwór: Motyw podróży w „Panu Wołodyjowskim”    Tagi: