Charakterystyka Hessliga–Ketlinga - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hesslig–Ketling – w czasie akcji powieści przyjaciel Michała, mąż Krzysi.

Najczęściej chodził ubrany w rysi kołpak z piórkiem, makowy żupan i ciemnoczerwony kontusz z pozłacanym pasem. Był bardzo przystojny. Miał piękną opaloną twarz, smutne błękitne oczy otoczone ciemnymi brwiami, długie, jasne i kręcone włosy ucięte nad czołem, płowy wąs i spiczastą, przyciętą po cudzoziemsku brodę.

Z pochodzenia był Szkotem. Po wojnie otrzymał indygenat polski, więc już nie nosił rajtarskiego koletu. Gdy w Kurlandii spotkał człowieka o takim samym nazwisku, został przez niego adoptowany do herbu. Od niego też Ketling otrzymał majątek Szkudy, który potem oddał w dzierżawę, dzięki czemu wybudował sobie dworek na Mokotowcu z oficyną i stajniami. Z czasem zyskał uznanie otoczenia i został był posłem na konwokację.

Ramię ramię z Michałem walczył dzielnie w wojnach w Prusach, w bitwach przy oblężeniu zamków, podczas wojny szwedzkiej, na Ukrainie, w czasie służby u Lubomirskiego i pod marszałkiem koronnym Sobieskim. Można powiedzieć, że jedli z jednej miski, sypiali w jednej kulbace. Wszyscy nazywali ich Kastorem i Solluksem, a oni kochali się jak bracia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Motyw ucieczki przed oprawcą w „Panu Wołodyjowskim”
3  Charakterystyka szlachty w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Charakterystyka Hessliga–Ketlinga

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: