Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia Zagłoba znowu ruszył na poszukiwania, cały dzień atmosfera w domu była bardzo napięta. Nazajutrz wszyscy mieli się wyprowadzić, gdy wieczorem w drzwiach stanął Michał i Ketling.

XX
Przekroczywszy prób salonu, bohaterowie podeszli do bladej jak płótno Krzysi. Michał ucałował ją w rękę i rzekł, że wszystko już wie od Ketlinga. Choć jeszcze niedawno chciał zemsty, ale teraz pragnie jedynie ich szczęścia. Podkreślał, że przecież Ketling nie wiedział, że on się zaręczył z Krzysią wcześniej, że pokochał ją szczerze, więc to wola Boska. Michał wolał cierpieć z powodu samotności niż w powodu zniszczenia ich miłości. Pobłogosławił Ketlinga i Krzysię, co zrobiło zaraz także wujostwo.

Po wyjściu Michał, przed którym wybiegła Baśka, znalazł ją łkającą. Powiedziała mu, że kocha go najbardziej na świecie. Wówczas zrozumiał, że nie była mu od początku obojętną i spytał, czy go zechce. To było spełnienie jej szczęścia, więc od razu się zgodziła.

Po powrocie z Warszawy Zagłoby nie mógł zrozumieć, co takiego się stało, że wszyscy są radośni. Krzysia płakała ze szczęścia w ramionach Ketlinga, Baśka oznajmiła, że zaręczyła się z Michałem powtarzając, że od początku go pokochała, że jest najlepszy, że będzie z nim wojować. Staruszek usłyszał od młodszego przyjaciela „ – Bóg cud uczynił i to jest moja pociecha, moje kochanie, mój skarb największy!”, po czym z radością pobłogosławił obie pary.

XXI
Wołodyjowscy bardzo się kochali, już cztery lata byli po ślubie. Nie mieli jeszcze dzieci, choć bardzo tego pragnęli. Za swoje i Baśki pieniądze Michał kupił kilka wiosek w pobliżu Kamieńca, które ludzie - bojąc się dalszych najazdów Turków - sprzedali mu za grosze. Odbudował popalone chaty, fortalicje (dwory obronne), zaprowadził ład i porządek. Ludzie czuli się przy nim bezpiecznie, szanowali go, był ich obrońcą. W 1671 roku małżeństwo mieszkało akurat we wsi Sokole (dziedzictwo Baśki), gościł u nich Zagłoba. Pewnego dnia Michał otrzymał rozkaz hetmański, miał objąć dowództwo we wsi Chreptiowo nad granicą mołdawską nad Dniestrem, czuwać i strzec granic tamtejszych Rzeczypospolitej, likwidować czambuły tureckie. Oprócz Chreptiowa komendy miały być jeszcze w Mohilowie, Jampolu i Raszkowie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Motyw tortur w „Panu Wołodyjowskim”
3  Geneza „Pana Wołodyjowskiego” i uzasadnienie tytułu powieściKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: