Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
LVI
Zamek nadal się bronił. Żołnierze byli zmęczeni, wielu z nich poległo. Michał dodawał wszystkim otuchy powtarzając, że zwyciężą, gdy generał podolski w tajemnicy oddał sułtanowi Kamieniec i Podole. Na rozkaz wyprowadzenia wojska z zamku żołnierze nie mogli w to uwierzyć. W mieście już powiewały białe chorągwie.

Łamiącym się głosem Michał poprosił Muszalskiego, aby poszedł do Baśki: „I powiedz jej ode mnie: Nic to! – dodał prędko!!!”. Potem pożegnali się obaj z Ketlingiem, a gdy wojsko wyszło z zamku, mąż Krzysi odpalił miny i wysadził budowlę tak, jak się umówili, jak ślubowali - będą bronić zamku do końca albo zginą. W chwili poprzedzającej wybuch Michał myślał o żonie: „Ostatnie jego słowa były: - Daj jej, Panie, moc, by zaś cierpliwie to zniosła, daj jej spokój!”.

Pogrzeb Wołodyjowskiego odbył się w stanisławowskim kościele. Baśka bardzo przeżyła śmierć męża, w głowie miała jego ostatnie słowa: „Nic to”. Trzymając się ich kurczowo zemdlała, gdy ksiądz Kamiński zaczął kazanie i przywołał pułkownika Wołodyjowskiego. Wszyscy żołnierze płakali, na pogrzeb przybył hetman Sobieski, który gorliwie się modlił za duszę obrońcy Kamieńca.

EPILOG
Po roku od upadku Kamieńca hetman Sobieski zebrał trzydzieści tysięcy wojska: jazdę i piechotę i ruszył na sułtańskiego nieprzyjaciela pod Chocim. Wcześniej nie mógł tego uczynić z braku żołnierzy oraz pieniędzy, a teraz – po roku odbijania jeńców z jasyru i rozbijania czambułów tatarskich w końcu ruszył do walki.

Po otoczeniu obozu Husseina – baszy i Kapłana, mającego sto dwadzieścia dział, trzykroć więcej wojska (w samych wałach stało osiemnaście tysięcy) hetman, który dowodził pięćdziesięcioma działami i doświadczonymi pułkami ludzi rozpoczął atak.

Po naszej stronie walczyli żołnierze, którzy całe życie przeżyli na wojnach. Dotychczas byli rozproszeni, a teraz się zjednoczyli. Byli to między innymi:
- wojewoda ruski mający piętnaście chorągwi, w tym jazdy lekkiej i piechoty łanowej,
- hetmani litewscy Pac Polny i Michał Kazimierz Radziwiłł, którzy wraz z dwunastoma tysiącami ludzi - w tym dwa tysiące wybornej piechoty - stanęli na odcinku łączącym Chocim ze Żwańcem,


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Motyw ucieczki przed oprawcą w „Panu Wołodyjowskim”
3  Opisy czterech pór roku w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: