Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
LIII
Pod zamek przybyło wojsko chana. Nieprzyjaciele założyli obozy i rozbili namioty. Trwała wymiana ognia. Zapowiadało się długie, regularne oblężenie, niekorzystne dla Rzeczypospolitej, ponieważ tak silny wróg potrafił zmęczyć. Wszyscy zgodnie twierdzili, że woleliby szturm, „raz, a szybko”.

W międzyczasie cesarz przez posła wzywał do poddania Kamieńca, a biskup i generał podolski za plecami rady wojennej podpisali układ i poprosili o danie czterech tygodni zwłoki. Gdy to się wydało, żołnierze się zdenerwowali - przecież posiłki nie przyjdą, a hetman nie ma wojska! – i nadal prowadzili wymianę ognia.

LIV
Tureccy wysłannicy powiadomili żołnierzy o złamaniu zawieszenia broni i zaczęli się odgrażać za to, że nie otrzymali kluczy do miasta. w końcu jednak nieprzyjaciel przedostał się do miasta i podłożył miny pod nowy zamek.

Michał, który wiedział, że mury nowego zamku tego nie wytrzymają zdecydował, że sami muszą wysadzić nowy zamek i uprzedzić wroga. Było ciężko, wszyscy byli zmęczeni, była to „garstka żołnierzy przeciwko potędze”.

W nocy przyszli do Michała Baśka z Zagłobą i Piętką. Wołodyjowscy usiedli w niszy zamkowej bramy i przytulali się. Michał starał się przygotować Basię na najgorsze. Wiedział, że nie odda zamku i prędzej zginie. Powiedział do żony, „że nic to” gdyby odszedł i poprosił, żeby się nie martwiła, ponieważ będzie na nią czekał u bram Świętego Piotra. Tam będą szczęśliwi. Na koniec pomodlili się i rankiem bohater odprowadził żonę do mostu łączącego stary zamek z miastem. Rzekł: „- Pamiętaj, Baśka: nic to!”

LV
Wojsko przeniosło armaty i proch do starego zamku, po czym wysadziło nowy zamek. Cały czas trwała wymiana ognia, miasto płonęło, panował popłoch. Michał starał się wszystkich uspokajać. W nocy padał deszcz i panowała złowroga cisza. Wołodyjowski pojechał do klasztoru zobaczyć się z żoną, Krzysią, Zagłobą i Nowowiejskim, który powoli zdrowiał. Gdy wrócił z powrotem na zamek, puścił do żony Ketlinga.

W tym czasie Muszalski – powróciwszy do formy po bitwie harcowniczej - zakradł się do wroga i zagwoździł dwie kolubryny. Jakby tego było mało, podsłuchał janczarzy planujących bunt i dowiedział się o nastrojach panujących w obozie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Hessliga–Ketlinga
3  Motyw ucieczki przed oprawcą w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: