Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W tym czasie Michał wyruszył za Motowidłą przeciw Doroszeńce, a potem miał jechać do Kamieńca. Baśka miała dołączyć do niego z taborem, pakowała więc pospiesznie rzeczy. Pomagał jej Zagłoba i Muszalski. Gdy Nowowiejski wrócił, zachowywał się bardzo dziwnie. Opowiedziawszy o losie Zosi i swojej siostry, które zostały sprzedane nie wiadomo komu, pogrążył się w rozmyślaniach.

W końcu nadszedł dzień wyruszenia do Michała. Stada zwierząt, wozy, niewiasty (kilku żołnierzy pożeniło się w Chreptiowie) prowadziło trzystu dragonów Nowowiejskiego i dwustu z piechoty, których Wołodyjowski wyszkolił z jeńców (niektórzy sami zgłosili się do służby). Podróż trwała dwa ciężkie dni, w czasie których Nowowiejski zaczął mówić od rzeczy do tego stopnia, że Muszalski rozkazał żołnierzom mieć go na oku.

W Kamieńcu trwały przygotowania do obrony miasta. Po przyjeździe Baśka od razu przykuła uwagę mieszkańców, słyszeli o jej dzielności, odwadze, wiwatowali na cześć Michała, gdyż słynne było jego nazwisko. Choć miał tu własny dworek, to po wjechaniu do miasta zatrzymał się z żoną najpierw pod nowo zbudowanym klasztorem dominikanek. Tam poprosił Basię, by zgodziła się zamieszkać u sióstr choć na czas bitwy, będzie u nich bezpieczna i otoczona przyjaciółkami – mieszkało tam wiele pań na czas wojny, między innymi Krzysia oraz siostra Michała Makowiecka.

W tym czasie, pod klasztorem Nowowiejski spadł z konia i stracił przytomność. Wezwany medyk stwierdził chorobę mózgu spowodowaną nadmiarem tragedii, jaka wydarzyła się ostatnio w jego życiu. Opieką otoczyła go Baśka.

Michał dowiedział się o rozbiciu żołnierzy Motowidły przez Kryczyńskiego i ordę białogrodzką. Wszystko wskazywało na rychłe oblężenie Kamieńca, cały czas trwały obrady wojenne. Generał podolski nie chciał sam decydować w tak ważnej sprawie, więc Wołodyjowski z żołnierzami rozplanował obronę. Zobowiązał się, iż sam będzie doglądał Żwańca i Kamieńca. Uważał, że wróg najpierw musi zdobyć Żwaniec, bo stoi na drodze do Kamieńca. Bohater złożył z Ketlingiem ślubowanie w kościele, że będą bronić zamku w Kamieńcu do końca, prędzej zginą niż oddadzą go nieprzyjacielowi. O swoim postanowieniu - „jak straszną związali się przysięgą” - poinformowali żony.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  „Pan Wołodyjowski” jako powieść pisana „ku pokrzepieniu serc”
3  Historia w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: