Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
XLVI
Po postoju na błoniu kuczunkauryjskim Azja ruszył z Lipkami i Czeremisami na czele wojsk tureckich na Rzeczpospolitą. Choć wyzdrowiał, jego uroda została zniszczona: potworna i straszna twarz była teraz postrachem ludzi.

Gdy w zimie przybył do sułtana, ten słyszał już o jego czynach i cenił wojenny dorobek. Jego imię wiało grozą na wschodzie, wezwał go sam wezyr (podarował mu kaftan ze srebrnej lamy, którego posiadanie wywyższało w go oczach wszystkich), a młody Kara Mustafa „wschodzące słońce wojny” pokochał go. Azja został murzą, pod jego komendę poddali się rotmistrzowie zbiegli z Rzeczypospolitej, miał dwa tysiące wojowników! Mimo dobrobytu i szacunku, Mellechowicz nie mógł przyzwyczaić się do wschodnich obyczajów - był wychowany w kraju chrześcijańskim, gdzie jako oficer hetmański nie musiał się kłaniać. Z kolei tu - chociaż był murzą i wodzem – wymagano, by padał na twarz przed wezyrem i płaszczył się przed baszami.

Mimo upływu czasu nadal w jego sercu gościła Basia, pragnął jej i nienawidził zarazem. Gdyby mu dano wybór: Wołodyjowska albo bycie padyszachem i rządzenie połową świata wybrałby ją! Tymczasem dzielił łoże z Zosią, którą bił za to, że nie była Baśką, lecz narzeczoną Nowowiejskiego.

Pewnego dnia sułtan wydał rozkaz i w czerwcu Lipkowie ruszyli na Rzeczpospolitą w przedniej straży. Rozpoczęły się upały, szli w nocy ze zbrojnym ludem w taborach, haremach, stadach. Gdy w mokradłach ugrzązł złocistopurpurowy wóz Kasseki, pierwszej żony sułtana, dwadzieścia bawołów nie mogło go wyciągnąć. Wówczas najwyższy mufa rzekł sułtanowi: „Zła to wróżba, panie i dla ciebie i dla całego wojska”, więc wódz kazał odprawić z obozu wszystkie kobiety, także żonę. Żołnierze, którzy nie chcieli sprzedać swoich niewolnic „wycięli je”, inni sprzedali je „hurtowo” handlarzom z Karowenstereju (odsprzedawali je potem na rynkach w Stambule). Jarmark trwał trzy dni. Azja wystawił tam na sprzedaż brzemienną Ewkę, Zosię i jej matkę. Obydwie Boskie zostały kupione do Stambułu, gdzie przebywały do śmierci, pomimo że ktoś ich szukał.

XLVII
W nadniestrzańskich stronach zapanował duży ruch jeszcze zanim Turcy ruszyli spod Adrianopola. Motowidło poszedł pod Humań przeciw kozakom Doroszeńki i ordzie krymskiej, a Muszalski, Snitko, Nienaszyniec i Hromyka razem z chorągwiami udali się w okolice poczynań Doroszeńki. Bogusz do pierwszych czambułów miał stać w Mohilowie, Ruszczyc ruszył w stepy z ludźmi i przepadł, gdzie z czasem podobno zdziczał - krążył przy Doroszeńce, pojedynczo wycinał i porywał mniejsze watahy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Motyw obrony oblężonego miasta w „Panu Wołodyjowskim”
3  Geneza „Pana Wołodyjowskiego” i uzasadnienie tytułu powieściKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: