Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W rozmowie z Michałem Zagłoba stwierdził, że lepiej byłoby, gdyby Wołodyjowski poszedł walczyć w pole - wtedy Baśka musiałaby jechać do Skrzetuskich. Radził, by napisał do hetmana, że chce razem z nim ruszyć do walki i zostać przy jego boku. Miał podkreślić, że jest doskonałym żołnierzem i przedłożyć argumenty, że jeżeli pójdzie bronić Kamieniec - sława spadnie na podolskiego. Zagłoba był pewny, że hetman się zgodzi, bo przecież nie odda najlepszego żołnierza podolskiemu. Michał wysłuchał rady przyjaciela i napisał list. Na koniec dodał, że idąc w pole nie oszuka ojczyzny, ani Boga ani hetmana.

Przed wyjazdem Michał postanowił jeszcze wyszkolić jeńców, których oszczędził, ponieważ Baśka prosiła. Do tej pory trzymał ich w piwnicy. Przewidywał, że dołączą do niego inni gdy rozgłosi, że daruje im zbójnickie uczynki. Uważał, że każdy sposób na wzmocnienie załogi kamienieckiej jest dobry. Zbójnicy ucieszyli się, że wstąpią do piechoty. Żołnierze ich musztrowali, sprowadzono nawet krawców do szycia barwy.

Po paru tygodniach Wołodyjowski otrzymał list od hetmana. Sobieski donosił, że sułtan ma trzysta tysięcy potęgi, że chodzi mu najbardziej o zdobycie Kamieńca. Michał nie może przy nim być w polu, ponieważ - choć podolski nie okazał mu życzliwości na elekcji – lepiej będzie, gdy najlepszy żołnierz Rzeczypospolitej wzmocni generała. Dalej hetman przekonywał, że Kamieniec jest jego oczkiem w głowie. Choć będą tam niedoświadczeni ludzie, to posłuchają Michała, bo jest znany. Na miejscu będzie miał do pomocy Ketlinga.

Wołodyjowski odczytał list oficerom. Mieli bronić twierdzy kamienieckiej i nie oddać jej chyba, że polegną

XLV
Rzeczpospolita była jak otwarty step: biedna, wyczerpana przez szwedzkie, pruskie, moskiewskie, kozackie wojny, przez wędrówki konfederacji wojskowej, bunty. Teraz, z powodu „niedołęstwa królewskiego” i „zaślepienia bezmyślnego szlachty” zaniechano obrony, skarb państwa był pusty, hetman nie miał wojsk, nie licząc marnych kilku tysięcy.Chan ruszył na Rzeczpospolita z pięćdziesięcioma tysiącami ordy. Nazwał to Świętą Wojną przeciw chrześcijaństwu i zebrał ogrom ludów różnego koloru skóry, silnego wojska, bogatej i różnorodnej broni (dwieście dział, w tym dziesięć burzących). Na drodze do kompletnego zwycięstwa stał mały Kamieniec.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Ramowy plan wydarzeń „Pana Wołodyjowskiego” .
3  Motyw spisku w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: