Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Michał otrzymał list od Białogłogowskiego. Donosił mu, że gdy wrócił do Raszkowa z wojskiem (wcześniej ruszyli na ordy ku Hajsyniowi), Nowowiejski bardzo przeżył los narzeczonej, siostry i ojca. Obiecał sobie, że zemści się na Azji, który z Kryczyńskim i Adurowiczem ruszył do Adrianopola do sułtana. W dalszej części Białogłogowski donosił, że przenosi się z Raszkowa do Jampola, a hetman Sobieski kazał zbierać komendy i przygotowywać się do wojny. Michał otrzymał misję sprowadzenia do Kamieńca ciężkiej armaty.

Przeczytawszy ostatnią wzmiankę, Wołodyjowski zmartwił się, że żona będzie chciała jechać z nim i nie puści go samego, a przecież nie mógł zabrać jej w takim stanie. Jego troski rozwiał Zagłoba. Obiecał, że pojedzie z Baśką do Skrzetuskich przed wojną, tak będzie bezpieczna, tylko Michał musi namówić ją do wyjazdu.

XLIII
Niespodziewanie do Chreptiowa przyjechali Ketlingowie. Ketling z rozkazu hetmana został przełożonym nad artylerią kamieniecką. Gdy w Kamieńcu dowiedzieli się o wypadkach ostatnich dni, zostawili tam małego synka i przyjechali do przyjaciół. Krzysia, która ponownie była w ciąży, pomogła Michałowi w namowach Baśki na wyjazd do Skrzetuskich. Nie wiedząc kiedy, sama została wmanewrowana przez obawiającego się o jej bezpieczeństwo męża w tą podróż. Nie dała się jednak przekonać – podobnie zresztą jak Basia. Obie postanowiły, że zostają przy mężach. Ich postawa sprawiła, że Zagłoba powiedział Michałowi, że jeśli boi się sprzeciwić własnej żonie - on w takiej sytuacji jest bezsilny.

XLIV
Po trzech tygodniach Ketlingowie odjechali do Kamieńca.

Basia próbowała wstawać, ale nie miała sił, więc medyk kazał jej leżeć. Przyszła wiosna. Michał otrzymał wiadomość od Myśliszewskiego, że zbierają się wojska sułtana, a chan idzie z pięćdziesięciotysięczną ordą na pomoc Doroszeńce. Gdy wody obeschną, mieli ruszyć szlakiem Czarnym i Kuczmeńskim na Rzeczpospolitą. Wołodyjowski posłał pachołka z tą groźną informację do hetmana i czekał na rozkazy. Nie mógł sam opuścić fortalicji, mimo iż – jako żołnierz z krwi i kości - wojna wywoływała w nim chęć walki.

Generał podolski, który myślał tylko o własnym dobru i korzyściach materialnych, nieudolnie ubezpieczył Kamieniec. Ketling doniósł Michałowi, że pojawiły się tylko regimenty księdza biskupa Trzebickiego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Historia w „Panu Wołodyjowskim”
3  Geneza „Pana Wołodyjowskiego” i uzasadnienie tytułu powieściKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: