Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na koniec wyruszył z ludźmi na sułtańską ziemię.

XL
Baśka, bojąc się pościgu, pędziła okrężną drogą przez jary, wzgórza, rzeki. Nocą za przewodnika miała Wielki Wóz na gwiaździstym niebie, który kierował ją ku północy, w stronę Chreptiowa. Po kilku dniach przesiadła się na Azjowego bachmata, aby jej dzianet odpoczął. Jechała zmęczona, senna, dniami i nocami, często na oślep.

Gdy pewnego dnia za słabo uwiązała swego konia za lejce do uzdy - nawet nie wiedziała, kiedy więzy rozwiązały się i został w tyle. Został rozszarpany przez wilki. Drugi koń się utopił - gdy wjechała na rzekę, lód pękł, koń poszedł pod wodę, a ona cudem wydostała się na brzeg. Była mokra, miała gorączkę, przywidzenia, padała i szła dalej.

W końcu upadła pod drzewem i myślała, że to koniec, że umiera. Na szczęście usłyszała chreptiowskie żurawie studzienne - wtedy ostatkiem sił dowlokła się do fortalicji, weszła do izby. Zdążyła tylko powiedzieć, że Azja zdradził i chciał ją porwać, potem padła na progu.

XLI
Baśka o mały włos nie umarła z wycieńczenia. Ogrzewano ją, pojono winem, co chwilę traciła przytomność, nie poznawała męża, który nie odstępował jej na krok. Żołnierze, którzy nie wiedzieli, co się wydarzyło, że pani wróciła ledwo żywa, zebrali w izbie u Zagłoby i od niego dowiedzieli o zdradzie Azji. Płakali, a wachmistrz Luśnia poprzysiągł zemstę za krzywdę pani. Potem sześciu żołnierzy wraz z nim pojechało do Kamieńca po medyka, który orzekł, że Baśka przeżyje, ale długo będzie dochodzić do zdrowia. Michał, gdy to usłyszał, padł na ziemię i płakał ze szczęścia, a żołnierze z nim. Wszyscy dziękowali Bogu za ten cud.

XLII
Dopiero po tygodniu Baśka wróciła do przytomności. Wraz ze zdrowiem wracał jej także humor. Michał, dziękując Bogu za jej ocalenie złożył przysięgę o zbudowaniu kościółka.

W fortalicji już wiedzieli o rzezi w Raszkowie. Przyjechał Myśliszewski i Bogusz, którzy poinformowali wszystkich o zdradzie Azji, Kryczyńskiego i Adurowicza. Mohilów się obronił - Gorzeński domyślił się planu Azji i napadł ze swoją garstką mazurskiej piechoty na Lipków. Po zwycięstwie część zabrał w niewolę i wysłał ostrzeżenie do Jampola, który także się obronił. Poległ jedynie Raszków.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Basi Jeziorkowskiej
3  Charakterystyka Azji Tuhaj–bejowiczaKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: