Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wtem z izby wyszła pani Boska. Nowowiejski rzucił się do jej nóg i zaczął prosić:
„- Jest konsens rodzicielski! Dawajcie, matko, Zośkę! Dawajcie, matko, Zośkę! Dawajcie, matko, Zośkę!”.
Jego prośbę poparli Baśka, Michał i ojciec, więc kobieta zgodziła się, pytając przedtem o opinię córkę - Zosia szczęśliwa przytaknęła.

XXXV
Po oświadczynach Nowowiejski wyjechał do Raszkowa przygotować kwaterę dla pań Boskich. Po dwóch tygodniach reszta gości ruszyła za nim. Były to panie Kieremowiczowa oraz pani Neserewiczowa (tam miały czekać na powrót mężów), Piotrowicz z duchownymi (stamtąd mięli ruszyć do Krymu po wykup Boskiego, dwóch kupców i brata Seferowicza). Z Chreptiowa wyjechał też stary Nowowiejski, zgodziwszy się uprzednio, by u Wołodyjowskich został jeszcze jego córka Ewka. Za trzy tygodnie Basia miała ją odwieźć do Raszkowa z Azją, który będzie jechał tam dokończyć paktowanie.

Ewka bardzo kochała Azję, lecz on traktował ją chłodno. Na początku myślała, że to przez obecność ojca i brata, lecz gdy jego stosunek się nie zmieniał, zwierzyła się Baśce. Ta natychmiast rozmówiła się z Mellechowiczem i zapowiedziała, że jeżeli nie skorzysta z okazji i nie zadeklaruje swych uczuć, to za kilkanaście dni ona poprosi męża, aby jej pozwolił odwieźć Ewkę do Raszkowa i jego okazja przepadnie. Słysząc to, Azja zaczął nalegać na podróż Baśki. Prosił, by wstawiła się za nim u Nowowiejskiego, powtarzał, że w jej rękach jego los i obiecywał, że w drodze wyzna miłość Ewce. Baśka uwierzyła w te kłamstwa.

Pewnego dnia Mellechowicz otrzymał z Kamieńca list od Bogusza informujący o tym, że Sobieski odmówił jego planom, że nazwał je szaleństwem, że nigdy nie pozwoli mu być hetmanem tatarskim. Zgodził się jedynie na ukończenie przez Azję spraw z Kryczyńskim i resztą.
Przeczytawszy list, Azja wpadł w szał. Pociemniało mu w oczach, serce zaczęło szybciej bić. Cieszyło go tylko to, że w drodze do Raszkowa porwie Basię.

Wydał Halimowi rozkazy: Kryczyński z Adurowiczem i z innymi watahami mają narobić popłochu i upozorować, że czambuł Doroszeńki idzie od strony Humania tak, aby wojsko wyszło do nich w stepy z Mohilowa, Jampola i Raszkowa - teren musi być bez żołnierzy podczas porwania Baśki.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Zagłoby
3  Motyw podróży w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: