Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Słowom tym zdecydowanie zaprzeczył Azja. Powtarzał, że nie zna Nowowiejskiego, który na potwierdzenie słuszności swoich słów powiedział, że Mellechowicz ma na piersiach wytatuowane dwie ryby.
Wówczas blady pan Nienaszyniec krzyknął, że w takim razie oto Azja Tuhaj–bejowicz, którego kiedyś porwał od żony chana!

W tej samej chwili Azja dumnie podniósł głowę, rozerwał żupan, pokazał piersi i rzekł „- Ot, ryby, siną barwą wykłute! Jam jest syn Tuhaj–beja”. Zapanowała cisza. Michał był zdziwiony. Nie mógł zrozumieć, czemu młody Nowowiejski go nie poznał, przecież widział go już parokrotnie. Senior zaczął tłumaczyć syna: po jego ucieczce Azja mieszkał z nim jeszcze sześć lat. Zmienił się i zmężniał, dlatego prawdopodobnie syn go nie poznał. Na koniec Nowowiejski oznajmił, że „chce go z powrotem”, ponieważ jest jego pisarczykiem.

Na te słowa Michał kategorycznie odmówił. Azja był teraz hetmańskim oficerem pod jego rozkazem, jeśli Nowowiejski ma do tego jakieś zastrzeżenia, niech idzie do hetmana i tam dochodzi swoich praw. Wówczas senior ustąpił – przecież rozmawiał ze zwierzchnikiem swojego syna.

XXVIII
Wszyscy milczeli. Oto stał przed nimi syn najgorszego człowieka, który kiedyś wraz z Chmielnickim „trząsł’ całą Rzeczpospolitą, mordował, palił, brał w jasyr. Azja oświadczył, że Nowowiejski mówił prawdę odnośnie tego, że kiedyś go skatował do krwi. Nie zapomni mu tego nigdy. Gdy uciekł, przyjął nazwisko Mellechowicz aby uniknąć pościgu. Nie udał się na Krym, chociaż tam opływałby w luksusy jako syn chana. Został, aby służyć Rzeczypospolitej i hetmanowi, ponieważ kocha ojczyznę i miłuje Michała za to, że nie okazał mu wyższości. Zanim wyszedł, pokłonił się Wołodyjowskiemu i Baśce.

Teraz już wszyscy zrozumieli, dlaczego Lipkowie darzyli szacunkiem Azję, przecież Tuhaj-bejowe imię było dla nich świętością. Gdyby chciał, poszliby z nim w ogień, mógłby ich w każdej chwili zaciągnąć do sułtańskiej służby.

Nowowiejski był zdania, że Azja niedawno odkrył swoje pochodzenie. Pamiętał, że nie wiedział tego, gdy był u niego na służbie. Staruszek cały czas ostrzegał, że nie można ufać Mellechowiczowi. Powtarzał, że jest zawzięty, okrutny, że z pewnością zemści się za krzywdę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Adaptacje filmowe „Pana Wołodyjowskiego”
3  Charakterystyka szlachty w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: