Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po powrocie do swojej izby Azji szeptał coś z Halimem. Cieszył się, że plan się udał, że pułkownicy mu zaufali, że Kryczyński niczego w liście nie zdradził. Zamierzał wymusić na Boguszu, aby wyrobił mu ordynans do Raszkowa. Chciał tam pojechać, lecz obawiał się, że zostanie rozpoznany przez Nowowiejskiego. Stamtąd miał dać znać Kryczyńskiemu, aby był gotowy...

W czasie pobytu w obozie, a zwłaszcza w okresie swojej choroby Mellechowicz zakochał się w Baśce. Był jej wdzięczny za opiekę, gdyby nie ona, umarłby po wypadku.

XXV
Ksiądz Kamiński przebywał na parafii w Uszycy. Często przyjeżdżał do Chreptiowa na wieczorne rozmowy, opowiedział, jak kiedyś był żołnierzem, palił, ścinał i mordował nieprzyjaciela, a potem objawił mu się Bóg i został księdzem. Od tej pory starał się głosić miłosierdzie na świecie.

Kolejnym gawędziarzem był Nienaszyniec. Wielokrotnie wspominał, jak porwał kiedyś syna Tuhaj–beja. Chciał go wymienić na siostrę wziętą w jasyr tatarski, ale pewnego dnia wataha porwała chłopca i od tej pory ślad po nim zaginął. Cały czas powtarzał, że potomek Tuhaj–beja „miał nad każdą piersią rybę wykłutą i siną barwą napuszczoną”. Tej opowieści słuchał także Azja. Pewnego dnia nie wytrzymał i, odzywając się dziwnym głosem rzekł, że by go nie poznał, ponieważ wielu Tatarów nosi takie znaki. Poparł go Hromyka. Rzekł, że widział ciało Tuhaj–beja i takie ryby. Na koniec poinformował, że tylko piersi pokolenia tego władcy zdobiły ryby.

Gdy Lelczyc zameldował Michałowi, że tatarskie łotrzyki - wataha Azby–beja oblegają Sierocy Bród, Zagłoba uprosił Michała, aby zabrał Baśkę na podjazd.

XXVI
Po obu stronach Dniestru rozpierzchli się rozbójnicy tatarscy i zbiegowie. Mieli kryjówki w lasach, pieczarach, napadali na stada wołów, kupców. Byli okrutni, mordowali i palili. Aby ich wybawić z kryjówki, Michał kazał im wystawić stado wołów na przynętę przy Sierocym Brodzie. Nocą wyruszyły chorągwie i po jakimś czasie cała obława na Jurkowym Polu była przygotowana. Czterystu Tatarów zostało otoczonych. Zaczęła się krwawa bitwa, w której triumfowali ludzie Wołodyjowskiego. Walczyła nawet Baśka. Gdy pod koniec uciekając spadła z koniem do jaru, Azja uratował jej życie. Michał dziękował mu za ocalenie żony.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Krystyny Drohojowskiej
3  Charakterystyka ZagłobyKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: