Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W końcu dojechali do obozu rozbitego na wysokim wzgórzu, otoczonego częstokołem. Za bramą były studnie, paliły się ogniska, stały drewniane budynki. Specjalnie dla nich przygotowano kilka izb w osobnym domu. Wszyscy żołnierze witali i podziwiali piękną i rześką panią komendantową.

XXIII
Nadszedł listopad. Panował spokój, nie było słychać tatarskich czambułów, więc oficerowie spędzali długie wieczory w domu Michała, gdzie Baśka grzała wino. Całe wojsko ją polubiło i podziwiało, że wytrzymuje w takich warunkach na pustyni. Często odwiedzali ich pan Motowidło, Deyma, Wilga, Nienaszyniec, Hromyka i paru innych oficerów. Opowiadali różne historie i tak upływały im długie wieczory. Szczególnie lubili opowieści Muszalskiego, który pewnego dnia opowiedział im o swoim życiu. Kiedyś był bogaty, potem wzięto go w jasyr tatarski i sprzedano na galery tureckie. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do Rzeczpospolitej, został w wojsku i ścigał plemię mahometowe.

XXIV
Azja po wypadku bardzo wolno wracał do zdrowia. W międzyczasie żołnierze pojmali Halima Tatara Lipkowskiego, który rzucił służbę i przeszedł do sułtana. Skradł się do Chreptiowa z drugiej strony Dniestru. Znaleziono przy nim list od Kryczyńskiego (Tatar polski, pułkownik dowodzący jedną z Lipkowskich chorągwi, zdradził wszystkich przechodząc do ordy) do Mellechowicza. Michał zwołał starszyznę i przeczytali pismo, z którego wynikało, że Kryczyński, Morawski, Aleksandrowicz, Tomaszewski, Grochowski to zdrajcy. Byli dawnymi rotmistrzami tatarskimi. Prosili Azję, by pomógł im zrealizować wspólny plan, aby strzegł tajemnicy. Oficerowie jednogłośnie stwierdzili, że mają dowód zdrady. Zawołali Azję, który z kamienną twarzą odparł, że nie jest zdrajcą, lecz działa z rozkazu hetmana Wielkiego Koronnego, że o jego poczynaniach wie podstoli nowogrodzki Bogusz. Na koniec pokazał od niego listy na potwierdzenie swych słów. Wynikało z nich, że hetman chciał przebaczyć zdrajcom, przywrócić pod chorągwie Rzeczypospolitej, ale najpierw trzeba było je wybadać. Taką misję otrzymał Azja, ponieważ znał Kryczyńskiego i resztę. Wszystko miał trzymać w tajemnicy, a teraz czuł się lepiej, że wie o tym Michał. Wołodyjowski uwierzył tłumaczeniom Mellechowicza. Kazał mu dalej wypełniać plan wbrew uwagom Zagłoby, który widział w nim zdrajcę patrzącego wilkiem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Azji Tuhaj–bejowicza
3  Ramowy plan wydarzeń „Pana Wołodyjowskiego” .Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: