Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Baśka uparła się, że pojedzie z nim. Tak usilnie powtarzała, że musi być przy nim, ponieważ bez niego umrze, że w końcu musiał się zgodzić. Była uparta, a on nie chciał robić jej przykrości. Nie zraziło jej to, że będzie jedyną kobietą pośród tysięcy żołnierzy.

Wołodyjowski postanowił, że pojedzie pierwszy i przygotuje obóz. Chreptiowo było przecież gołą pustynią, stepem, pieczarą pozbawioną wody. Po zbudowaniu z żołnierzami domów dla wojska i dla siebie, szop dla koni i wykopaniu studni na stepie posłał po żonę i starego przyjaciela.

XXII
Po trzech tygodniach, gdy obóz był gotowy, Michał posłał po Baśkę i Zagłobę (pomimo podeszłego wieku jeszcze raz chciał ruszyć w pole) stu Linhauzowych dragonów, którym przewodził Snitko (herbu Miesiąc Zatajony) i stu Lipków (Tatarzy na Litwie) z chorągwi Lanckorońskiego pod dowództwem setnika Azji Mellechowicza. Basia dostała list, w którym pisał, że tęskni za nią oraz zapewniał, że w czasie podróży zaopiekuje się nimi Snitko. Michał zaznaczył, że nie ufa do końca Azji, ponieważ niedawno dopiero dołączył do niego wskutek interwencji hetmana.

Snitko wyznał Zagłobie i Baśce, że Azja towarzyszył Michałowi jedynie w ostatniej wyprawie na Ukrainę z Sobieskim. Podobno był Tatarem Litewskim, lecz nikt tak naprawdę nie znał jego historii. Wszyscy uważali go za dobrego żołnierza, a hetman mianował go setnikiem za mnogość zasług oddanych pod Bracławiem i Kalnikiem. Lipkowie darzyli go szacunkiem, lecz jednocześnie bardzo się go bali.

Gdy Baśka zaprosiła Azję do stołu, aby nie siedział w izbie z czeladzią, Zagłoba zaczął go wypytywać o przeszłość. Dowiedzieli się wtedy, że jego rodzice mają na Litwie majątek koło Smoleńska. Azja musiał opuścić ojca, gdy został chrześcijaninem. Teraz miał dwadzieścia kilka lat, był przystojny, ponury, małomówny. Bohaterowie wyruszyli w podróż. Kilkadziesiąt wozów z różnymi rzeczami, z ogromem jedzenia, końmi, owcami i wołami zajechało jeszcze do Kamieńca po szyby do okien nowo wybudowanych budynków w obozie Chreptiowskim. Droga była ciężka, często wozy się psuły, zwłaszcza gdy przejeżdżali przez rowy, jary, urwiska. Konie stawały się narowiste, dlatego pewnego dnia Azja spadł z pochyłości jaru, rozbił głowę i stracił przytomność. Wówczas Baśka kazała położyć go na swoim wozie, opatrywała mu ranę przy źródełkach, opiekowała się nim.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Pan Wołodyjowski” - streszczenie w pigułce
2  Motyw kobiety w „Panu Wołodyjowskim”
3  Opisy czterech pór roku w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: