Motyw porwania w „Panu Wołodyjowskim” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw porwania – choć nie wiodący – jest składnikiem fabuły powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Uczestniczą w nim przede wszystkim pomysłodawca – nieszczęśliwie zakochany Azja, oraz jego ofiara – nieświadoma jego uczuć Basia.

Mellechowicz dokładnie zaplanował porwanie ukochanej, u stóp której chciał położyć wszystkie ordy, Akerman, Dobrudżę, Dzikie Pola, Krym i sułtana. Miłował ją od pierwszej chwili i zamierzał zrobić wszystko, by była jego.

Udając uczucie do zakochanej w nim Ewki Nowowiejskiej, odciągając w inne miejsca mające pilnować Wołodyjowskiej wojska, Azja w końcu mógł objawić Basi uczucia. W czasie ukartowanej podróży do Raszkowa zdecydował się odsłonić swoje prawdziwe oblicze. Choć cała droga miała umożliwić mu rozmowę na osobności z Ewką, on jednak nie przesiadł się do jej sań. Jechał na przedzie pochodu, a potem zwolnił i wyrównał się z Baśką. Po jakimś czasie niespodziewanie pochwycił Wołodyjowską w ramiona, przełożył z jej dzianeta na swojego i zaczął całować. Jego oczy zaszły mgłą, gdy nagle poczuł silne uderzenie w twarz i spadł z konia.

Gdyby nie szybka reakcja bohaterki, jej opanowanie, spryt i odwaga zostałaby niewolnicą Azji. Na szczęście udało się jej uciec i zniweczyć jego podstępny plan.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Azji Tuhaj–bejowicza
2  Motyw Turcji w „Panu Wołodyjowskim”
3  Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”Komentarze
artykuł / utwór: Motyw porwania w „Panu Wołodyjowskim”    Tagi: