Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Z kolei Ewka zwierzyła się Baśce ze swej znajomości z Azją. Jej uczucia ożyły, gdy ujrzała go ponownie u Wołodyjowskich. Choć kiedyś wyznał jej miłość, jej ojciec nigdy nie zaakceptowałby ich związku. Baśka zaproponowała, że pomoże jej przekonać Nowowiejskiego do Azji.

Tymczasem Azja rozmawiał z Boguszem. Na jego pytanie, czy zdrajcy wrócą odparł, że na wiosnę rozpęta się wojna z sułtanem, ponieważ Tatarzy mieli rozkaz ściągać żywność i wojsko do Adrianopola. Należało o wszystkim powiadomić hetmana. Gdyby na piśmie zgodził się przywrócić ich do praw szlacheckich, wpuścić na ziemie ukraińskie do osiedlenia i zatrzymać szarżę rotmistrzów, wtedy Azja ściągnąłby dla niego pół Krymu ordy tatarskiej i pokonał sułtana. Mellechowicz pragnął za swoją służbę zostać hetmanem tatarskim.

Na te słowa Bogusz powiedział, że hetman zlęknie się odpowiedzialności za podjęcie takiej decyzji. Szlachta nazwała go zdrajcą, konfederacja groziła sądem, nie cieszył się sympatią na dworze u króla. Wszyscy - szlachta i kozacy - byli mu nieżyczliwi. Azja oświadczył, że poradzi sobie z Kozakami, że Tatarzy będą rządzić na Ukrainie, że pójdzie za nim pięćdziesiąt tysięcy odyńców. Bogusz nigdy go takim nie widział, bał się nawet patrzeć w jego stronę. Plan uratowania Rzeczypospolitej przed sułtanem spodobał mu się, uwierzył w niego. Wiedział, że hetman jest w Jaworowie, więc postanowił tam pojechać i przedstawić ten plan. Zaznaczył, żeby Azja nie wyjeżdżał na razie do Raszkowa, lecz niech czeka na pismo z odpowiedzią.

XXIX
Baśka, która chciała połączyć Ewkę z Azją, rozmawiała o tym z Michałem i Zagłobą. Jeżeli Nowowiejski wyjedzie do Raszkowa sam, wtedy Ewka mogłaby się widywać z Azją, lecz najpierw bohaterka musiała wybadać, czy Azja kocha Ewkę.

Podekscytowany Bogusz oznajmił wszystkim, że Azja to wielki człowiek. Nazwał go, obok Sobieskiego, największym hetmanem, lecz nie mógł zdradzić przyczyny tych wielkich słów. Przytaknął jednak, gdy Zagłoby zapytał, czyżby Azja chciał zostać hetmanem tatarskim. Słuchając o męstwie Azji - jest oficerem, zaufanym hetmana, wykonuje tak ważny rozkaz ściągając Lipków i Czeremisów - Nowowiejski w duchu czuł się dumny i zmienił zdanie o Azji. Uważał, że to on go wychował na dobrego żołnierza. Ewka była szczęśliwa słuchając pochwał swojego ukochanego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw kobiety w „Panu Wołodyjowskim”
2  Adaptacje filmowe „Pana Wołodyjowskiego”
3  Motyw obrony oblężonego miasta w „Panu Wołodyjowskim”Komentarze
artykuł / utwór: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”    Tagi: