Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
XXVII
Do Chreptiowa przyjechali goście. Pan podstoli nowogrodzki Bogusz zapewnił Michała, że Azja jest godny zaufania. Hetman nakazał, aby nie robić mu trudności w wyjazdach do Raszkowa na paktowanie z rotmistrzami - zdrajcami Rzeczypospolitej, którzy uciekli w sułtańską służbę.

Razem z Boguszem przyjechała pani Boska z młodziutką córką Zosią oraz z listem od hetmana. Prosił w nim, aby Michał poprzez swoich pobratymców pomógł w uwolnieniu jej męża, który od siedmiu lat był w jasyrze. Za dwa tygodnie Piotrowicz (najlepszy wykupiciel jeńców z Krymu) miał w drodze do Raszkowa przejazdem wstąpić do Wołodyjowskiego i porozmawiać jeszcze na ten temat. Potem miał wyruszyć do Krymu po wykup Boskiego i kupców Kamienieckich wziętych w jasyr. Pieniądze miały dostarczyć rodziny kupców.
Dalej hetman pisał, by Michał dał Piotrowiczowi listy na drogę do swoich rodaków.

W międzyczasie okazało się, że komendant w Raszkowie Ruszczyc miał także wziętych w niewolę członków swojej rodziny. Pojmano ich, gdy byli jeszcze dziećmi. Teraz podobno doszli do dostojeństwa tatarskiego i z racji swojej wysokiej pozycji mieli pomóc wydostać Boskiego.

Do Michała przyjechał również pan Nowowiejski z młodziutką córką Ewą, zmierzający także do Raszkowa. Jego syn służył tam pod chorągwią. Uciekł z domu jako piętnastolatek, a od jedenastu lat był w wojsku. Nowowiejski chciał zostawić córkę u Michała, ponieważ obawiał się Tatarów. Zmienił zdanie, gdy dowiedział się od bohatera, że wycięli watahę i droga jest wolna. Było mu bardzo miło, gdy słyszał od Wołodyjowskiego same pochwały na temat syna. Michał cenił młodego Nowowiejskiego za zasługi, odwagę, dzielność, za samodzielne władanie komendą. Powtarzał, że był oczkiem w głowie hetmana. Liczne pochwały z ust tak poważanego rycerza sprawiły, że ojcu przeszła złość na syna, który od tylu lat nie pokazał się w domu.

Dalsza części spotkania Michała i starego Nowowiejskiego nabrała innego wymiaru, gdy niespodziewanie do izby wszedł Azja. Gość stanął jak wryty i zaczął krzyczeć, że to jest jego pisarczyk (sługa), którego znalazł kiedyś na ukraińskim stepie. Wychowywał go dwadzieścia lat przy synu, a gdy zaczął romansować z Ewką - zbił go. Od tamtej chwili słuch po nim zaginął i teraz oto odnalazł się u Wołodyjowskiego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 - 


  Dowiedz się więcej
1  Opisy czterech pór roku w „Panu Wołodyjowskim”
2  Motyw podróży w „Panu Wołodyjowskim”
3  Charakterystyka Basi JeziorkowskiejKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”    Tagi: